Informatii despre istoricul cetatii

Crează un subiect nou   Răspunde la subiect
Autor Mesaj
Adrian Andrei Rusu

Data înscrierii: 10/Mar/2009

Titlul subiectului: Informatii despre istoricul cetatii MesajTrimis: Mie Mar 11, 2009 5:57 am 

Ar fi corect sa indicati de unde v-ati preluat informatiile pe care le afisati pe pagina. Mai ales cind este vorba despre texte istoriografice. Ele sunt bun public, dar o etica elementara reclama citarea surselor folosite.
 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Răspunde cu citat (quote)  
lukes07
Site Admin

Data înscrierii: 30/Sep/2007
Locație: Arad

Titlul subiectului: MesajTrimis: Mie Mar 11, 2009 5:01 pm 

Observatia e corecta !
La momentul lansarii sitului am preluat informatii de la Muzeu, cum am si scris pe prima pagina. Text si imagini provenite de la ei au fost folosite; o sa le solicit informatii detaliate despre autori si completam. Daca aveti dumeanoastra aceste informatii va rog sa le postati si le completam pe site.
Si informatia de pe site a fost reprodusa identic pe alte situri, desigur fara cea mai mica pomenire a sursei.

Banuiesc ca va pricepeti ... poate ne ajutati cu informatii si idei si mai imbunatatim un pic pagina cetatii.
 Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Răspunde cu citat (quote)  
Adrian Andrei Rusu

Titlul subiectului: MesajTrimis: Joi Mar 12, 2009 5:07 am 

Desigur:

Adrian Andrei Rusu, George Pascu Hurezan, Cetati medievale din judetul Arad. Arad, Complexul Muzeal, 1999, p. 75-87.
Adrian Andrei Rusu

Titlul subiectului: MesajTrimis: Joi Mar 12, 2009 5:18 am 

Mariti numarul detaliilor fotografice despre cetate. Asta puteti face foarte repede.
Adunati toate informatiile care s-au tiparit pe net. Daca nu copiindu-le, macar cu trimiteri catre ele.
Solicitati opinii directe de la lipoveni si postati-le. Evident nu uitati pe profesorii de istorie, consilieri locali, liceeni, oameni de afaceri, bancheri etc.
Organizati iesiri la cetate, prin care sa se culeaga sistematic gunoaiele, sa se taie tufele din santul de aparare.
Cereti Primariei sa monteze un baner (drapel) cu stema orasului, pe cetate.
Organizati o campanie de tiparit vederi ilustrate, pe care sa le distribuiti la posta, hoteluri, benzinarii, scoli, muzeul local.
Cereti Muzeului Judetean sa se faca o sala speciala despre cetate in Muzeul din Lipova.
Cooptati-va un partener media care sa va preia mereu actiunile.

Luati legatura cu www.medievistica.ro, care este la un pas de a scoate la lumina www.cetati.medievistica.ro. Sa va puna un link, eventual, o pagina de publicitate, finantata prin sponsori locali (pretul ar putea fi de circa 100-150 lei de luna!).

Incercati sa traduceti pagina si in ENGLEZA si MAGHIARA. Adica limbile in care vorbesc cei mai multi turisti.
Patronu

Data înscrierii: 14/Mar/2008

Titlul subiectului: MesajTrimis: Lun Apr 27, 2009 4:36 am 

Va ajut la traducere... pe engleza, poate si pe maghiara...
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum